Ray – bugünkü performansınız için bir “D‑” yi hak ediyorsunuz. . . 50 dakika boyunca dolaştın. . . Hepimiz için hiç hazırlık yapmadığınız aşikardı, çünkü hazır olsaydınız başlangıçta dağınık olmanın hiçbir yolu yoktu. Size bu beklentinin bir “mutlaka kazanılması” olarak tanımlandığını söyledik. . . bugün gerçekten kötüydü. . . bunun tekrar olmasına izin veremeyiz.

Bu e-postayı tarihteki en başarılı riskten korunma fonlarından birinin CEO’suna gönderdiğinizi hayal edebiliyor musunuz? On milyarlarca dolar değerinde yaşayan en ünlü yatırımcılardan biri mi? Kulağa korkunç geliyor çünkü e-postayı anlama metaforumuz onu bir saldırı olarak görmemizi sağlıyor. Aslında, Bridgewater’daki çalışanların% 25’i 18 ay içinde kayboluyor. Onlar sürekli saldırıya duygu tarif eden ve rahat hücum diğerlerini duygu değil .

Diğer kişi onlarla dans etmeye çalışıyor ve savunmacı bir çevre kurmaya çalışıyor.

Zihniyetinizi Geliştirin – TaylorPearson.me
Metaforlarınız Zihninizdir
“Metaforlarınız zihniyetiniz” in en yeni ve güçlü örneği Carol Dweck’in sabit ve büyüme zihniyetlerini birbirinden ayıran araştırmasıdır.

Sabit bir zihniyet, zekanın, yaratıcı yeteneğin ve karakterin doğumda verildiğini ve değişmediğini varsayar. Büyüme zihniyeti, yeteneklerin, yeteneklerin çaba, iyi öğretim ve kalıcılık yoluyla geliştirilebileceğine inanmak anlamına gelir.

“Sabit” ve “büyüme” kelimeleri iki farklı metaforu beraberinde getirir.

Birincisi sabit, kendimiz için mekanik bir metafor. Tıpkı bir imalat ekipmanı parçası gibi inşa edilmiş durumdayız ve yaşamdaki ilerlememiz, birlikte inşa edildiğimiz sabit spesifikasyonların bir ölçümüdür .

Büyüme zihniyeti, kendimizin organik bir benzetmesini beraberinde getirir. Yaşamlarımız boyunca büyüyor ve gelişiyoruz . O zaman hayat, bir meşe ağacına dönüşen bir meşe palamudu gibi bizi daha ilginç, karmaşık bir geleceğe götüren bir değişim ve meydan okuma sürecidir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here