Salisbury’li John Policraticus adlı 1158 kitabında toplumu bir insan vücuduyla karşılaştırdı. Hükümdar baş, parlamento mahkemenin taraf olduğu kalp, ordu elleri ve köylü ayaklarıydı.

Bu metafor o zamanlar toplumda sosyal hareketlilik eksikliğini pekiştirdi. O dünyada, efendisi olmak isteyen bir köylü, göz olmak isteyen bir ayak parmağı gibiydi.

Son yıllarda sosyal hareketlilik için kullandığımız mecaz kariyer basamaklarıdır.

Kesinlikle insan vücudu üzerinde bir gelişme; herkes merdivene çıkabilir. Bununla birlikte, merdiveni tırmanmanız gerektiği anlamına gelir ve merdivenlerden biri sizden daha yüksekse, hakkınızda daha aşağı bir şey vardır.

Gelen Yalın In Sheryl Sandberg dönem “kariyer orman spor salonu” yerine kariyer merdivenini kullandı. Kariyerinizin metaforu olarak bir orman spor salonunu kullanmak, merdivenin izin vermediği tüm yeni olasılıkları açar.

Birincisi, bir kariyer merdiveni doğrusal bir yol anlamına gelir. İlk basamağa çıktıktan sonra yapılacak mantıklı şey ikinci basamağa basmaktır. Bir orman spor salonuna gittiğinizde, merdivene bindiğinizden çok farklı bir son vardır. Merdivende ne yaparsın? Tabii ki zirveye tırmanın. Bir orman spor salonunda ne yaparsın? Hala zirveye tırmanabilirsiniz. Ama aynı zamanda asılabilir ve omuzlarınızın gerildiğini hissedebilirsiniz. Yere düşebilir ve yorulduğunuzda birkaç dakika dinlenebilirsiniz. Bir orman spor salonunun amacı eğlenmektir.

Hiç kimse, bir merdivenin tepesine tırmanmayan birine aşağı bakacak şekilde bir orman spor salonunun tepesine tırmanmadığı için birine bakmaz. Kariyer basamaklarını yavaşça (ya da hiç) tırmanmayan insanlara bakıyoruz, çünkü neden merdivenin tepesine mümkün olduğunca hızlı ulaşmıyorsunuz? Merdivenin bütün mesele bu.

Metaforu ilginç şekillerde de genişletebilirsiniz. Bir orman spor salonu bir oyun alanında ve üstte kamp pislik varsa, sadece başka bir şey üzerinde oynamaya gidebilirsiniz. Belki başka bir orman spor salonu var. Ya da bazı maymun barları. Veya bir kale. Bir orman spor salonunda veya oyun alanında oynamak için daha iyi veya daha kötü bir yol yoktur. Sadece seni heyecanlandıran şeyi yapıyorsun.

Bir tür faaliyet olarak emek aldığımız için, emek demek, oyun gibi diğer faaliyet türlerinden açıkça ayırt edilebilecek bir şeydir. Emek sabit bir kaynak olduğunda, gitti ve asla yeniden ele alınması gerekmez. Emek bir kaynak olduğu için, eğer eğleniyorsanız, çalışamazsınız, bu oyun oynuyor.

Boş zaman ve emek ayrı olduğu için boş zamanları da bir kaynak olarak görüyoruz. Daha sonra geçirebilmemiz için tatil günlerinden tasarruf ediyoruz . Eğlence, verimliliğini artırmak için verimlilik önlemlerini uygulamaya başladığımız bir şey haline gelir. Geçen haftasonu mümkün olan en eğlenceli şey oldu mu?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here