Bu denemeye ilham veren kitap Metaphors We Live By’ın en sevdiğim örneği, üniversiteye gitmek için ABD’ye yeni taşınan İranlı bir öğrenciden geldi. İnsanların “sorunlarımın çözümü” hakkında konuştuğunu duymaya devam etti. Bu terimi, içerideki sorunlarınızın tüm karmaşıklığıyla kabarcıklaşan ve sigara içen sıvı kimyasal çözümler olarak sorunların bir metaforu olarak anladı. Isıtabilir ve soğutabilirsiniz. Buna başka kimyasallar ekleyebilirsiniz ve bu, sorunları daha güçlü veya daha zayıf hale getirebilir, ancak çözüm asla tamamen ortadan kalkmaz. Herkesin problemleri var. Bazen daha fazla, bazen daha az ve farklı yoğunluklarda, ancak problemler hayatın normal bir parçası.

Bunu “çözüme” atıfta bulunduğumuzda kullandığımız metaforla karşılaştırın. Aslında problemleri bir bulmaca olarak düşünüyoruz. Biz çözmek Sorunlarımızı. Bir problemin olması, tamamlanmamış bir bulmacanın olması gibidir. Problemlerin yaşamın normal bir parçası olduğu kimyasal çözüm metaforunun aksine, bulmaca metaforu problemlerin kesin olarak düzeltilebilecek bir şey olduğunu öne sürer. Düzeltildikten sonra sorun giderildi ve asla yeniden ele alınmasına gerek yok.

Sorunlarım var. Tanıdığım herkesin problemleri var. Sorunlar için kullandığımız bulmaca metaforu, bir şeyin yanlış olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini ve bu nedenle bunun üzerinde durmamız gerektiğini gösteriyor. Bununla birlikte, kimyasal bir çözüm metaforu kullanırsak, problemler sadece yaşamın doğası haline gelir ve – bu problemleri ele almak ve çözümü daha iyi hale getirmeye çalışmak için yapabiliriz ve yapmalıyız – asla tamamen ortadan kalkmayacaklardır; sadece zaman içinde değişeceklerdir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here