İddialarınız savunulamaz.
O saldırıya zayıf nokta benim argüman. Eleştirileri haklıydı. Her zaman bir argüman kazanırım .

Tartışmak için kullandığımız tüm kelimeler aynı zamanda savaş hakkında konuşmak için kullandığımız kelimelerdir. Kişiyi zafer kazanmak istediğimiz bir rakip olarak görüyoruz . Birisi bizimle bir argüman açtığında, saldırıya uğradığımızı hissediyoruz . Biz onun noktalarına saldırdılar ve kazanç veya kaybetmek zemin argümanı geçtikçe. Belli bir argüman savunulamaz bulursak, onu terk edip başka bir argüman açarız.

Bunun yerine, tartışma metaforunun dans ettiği bir ortam düşünün. Çekişme noktası, dansta özellikle dramatik bir an olacaktır. Eşiniz (rakip değil) size saldırmak için değil, sizinle çalışmak için güzel, zarif ve gerçek bir hareket yaratmak için adım atacaktı. Geriye doğru hareket eden bir partnerin kaybettiği görülmez, ancak diğer partnerin bu özel dansta daha güçlü olduklarında lider olmasına izin verir – dans ederken yapmak çok mantıklı bir şeydir, ancak savaşta değilsiniz.

Eğer bir tartışmadaki her iki kişi de bunu savaş yerine bir dans olarak düşünürse, amaç bir şeyi gerçek ve güzel yapmak olacaktır.

Bu, bir tartışmaya yaklaşmanın çok daha pragmatik bir yoludur. Daha fazlasını öğrenecek ve gerçeğe daha yakın bir şeye varacaksınız.

Ray Dalio tarafından başlatılan bir riskten korunma fonu olan Bridgewater , bu dans-argüman kültürünü şirketinde yarattı.

Önemli bir potansiyel müşteriyle görüştükten sonra çalışanı Jim’in CEO’su Dalio’ya gönderdiği bir e-posta:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here