Bu metaforlar, diğer kültürlerde (ve toplumumuzun bazı alt kültürlerinde) var olan her türlü emek ve boş zaman kavramlarını gizler. İş oynamak olabilir. Hareketsizlik üretken olabilir. İş dediğimiz şeylerin çoğu, bizi üretken hissetmemiz ve “akıllıca harcadığımız” dışında hiçbir gerçek ve yararlı amaca hizmet etmiyor.

Zihniyetinizi Geliştirin – TaylorPearson.me
Kültür Ortak Bir Mecazdır
Metaforlarınızı değiştirirseniz, hayatınızı derinden değiştirebilirsiniz. Dweck’in araştırması bunu kesin olarak göstermiştir. Metaforun gücü zihniyetin ötesine uzanır.

Girişim Kapitalisti Peter Thiel, 2012 yılında AirBnB’ye 150 milyon dolar yatırım yaptı. Kurucular ondan en büyük tavsiyesini ve neden büyük bir yatırım yapmayı seçtiğini sorduğunda, cevabı esasen şöyleydi: “Kültüre yatırım yaptım. Lanetleme. ”

Thiel’in tanıdığı şey, metaforların gücünün alt kültürler (şirket kültürleri dahil) için aynı derecede güçlü olduğudur. Gerçekten de, “büyük şirket kültürü” sadece şirkete fayda sağlayan bir paylaşılan metafor topluluğudur.

Genius’un halka açık kültür belgesi Genius ISM’leri mükemmel bir örnek veriyor:

Kızartmayı Fırından Çıkarın

“Neredeyse tamamlanmış” bir proje, şirket için henüz başlatmamış olduğunuz bir proje kadar değerlidir. Bu yüzden her zaman kendinize “dünyadaki işlerimden dolayı dünya nasıl değişti?” Diye sormaya çalışın. Eğer dünya farklı değilse, ne kadar çok çalışsanız da hiçbir şey başaramadınız! Kızartmayı fırından çıkarıp işi bitirerek dünya üzerindeki etki değişimi.

Bu aynı zamanda yapabileceğiniz en kötü şeyin bir projeyi “neredeyse tamamlanması” ve bırakmasıdır.

Kısmen yapılan projeler kimseye yardımcı olmaz, tıpkı fırından asla çıkmayan bir kızartma gibi kimseye yardımcı olmaz.

Daha iyi metaforlara sahip olmak sadece daha yüksek yaşam kalitesine yol açmakla kalmaz, aynı zamanda sürdürülebilir bir rekabet avantajı sağlar. Projeleri kızartmalar ve argümanlar olarak danslar olarak gören bir şirket daha fazla projeyi gerçekleştirecek ve gerçeğe daha etkili bir şekilde ulaşacaktır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here