Sadece kurucu ve belki de birkaç müteahhit olduğu bir erken aşama işi hayal edin. Kurucu operasyonel olarak güçlü ancak pazarlama ve satışta çok fazla değil. Hala çalışan yok, bu yüzden işe alma ve yönetim sorun değil. İşlerinin verimi şöyle görünecektir:

Hizmet sunumunda daha verimli olmak verimli görünse de, verimlilik daha fazla satış sağlamadığı sürece çoğunlukla israftır.

Biriyle ilk çalışmaya başladığımda, darboğazın ne olduğunu belirlemek için bunları bir teşhis değerlendirmesi (aşağıda daha fazlası) yapacağım. Bir imalat üretim hattı gibi, darboğaz her zaman değişiyor. Aynı işletme pazarlama ve satışlarını geliştirdiyse ve tam zamanlı bir kişiyi işe alabilseydi, üretim fonksiyonu şuna benzer bir şeye benzeyecekti:

Şimdi, darboğaz işe ve yönetim ve iş dikkatini orada odaklanmak gerekiyor. Diyelim ki yapıyorlar ve birlikte iyi çalışan küçük bir ekip var, böylece operasyonlar ve yönetim gelişiyor. Bu harika, toplam çıktı artar.

Ancak şimdi, programlarının toplantılarla dolması ve alıştığından daha hızlı gelen e-postalara yanıt vermesi nedeniyle kurucunun kişisel operasyonları geride kalmış olabilir. Darboğaz kişisel operasyonlara geçer.

Ticari üretim fonksiyonu her işletmeye bakar ve aynı iki soruyu sorar:

Darboğaz nedir?
Bunu ortadan kaldırmak için hangi sistemlerin devreye sokulması gerekir?
Öğrenmek için çok heyecanlanacağınız şey, bu çerçevenin (bekle….) Fraktal olmasıdır . Yani, kısıtlamalar içinde kısıtlamalar vardır. Dolayısıyla, pazarlama ve satış genel bir darboğaz olsa da, o işletmenin pazarlama ve satış sistemleri içinde daha da özel bir darboğaz vardır (trafik, dönüşüm veya ekonomi)

Müşterilerle düşündüğüm farklı alt kategorileri ve bunu nasıl uygulayabileceğinizi kısaca anlatacağım. Genel olarak, işletmelerin darboğazlara listelediğim sırayla girdiğini görüyorum (Kişisel işlemler -> pazarlama ve satış -> ticari işlemler -> İK)

Her bir alan için, bu alan sizin darboğazınız ve bu darboğazın ele alınması için bazı kaynaklar olup olmadığını düşündüğünüz bir dizi soru veya şeyi listeleyeceğim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here